Sojusz Metod Ewy Arciszewskiej

Jest to metoda nauki czytania opierająca się na:

  • czytaniu całościowym (globalnym) wyrazów i zdań
  • czytaniu analityczno-syntetycznym

Tworząc metodę autorka sięgnęła do wielu innych metod i wyciągnęła z nich to, co najbardziej przydatne w nauce czytania. W ten sposób w pierwszym etapie wykorzystuje się metody globalne, czyli zabawy i gry z całymi wyrazami, zabawy z imionami (z metody I.Majchrzak), etykietowanie obrazków i przedmiotów (z metody M. Montessori).

W drugim etapie nauki czytania wprowadza się ćwiczenia fonetyczne, prezentuje alfabet w połączeniu z grami i zabawami. Wykorzystuje się tu także elementy Metody Dobrego Startu. Metoda Ewy Arciszewskiej pozwala osiągnąć dzieciom umiejętności na podobnym poziomie, w podobnym czasie, ale w indywidualnym tempie.

Skip to content